Home Albums & EPer Juni 2025 Daniel Konge: Nuancer I Det Blå (EP/anmeldelse)

Daniel Konge: Nuancer I Det Blå (EP/anmeldelse)

134
0

I samme stemningslandskab som tidlig Sufjan Stevens, José Gonzales og mere hjemligt Hymns for Nineveh finder vi Daniel Konge.

Det er en virkelig pænt produceret, nedtonet EP Daniel Konge har begået på Nuancer I Det Blå.

I modsætning til de ovenstående, så synger Konge kun på dansk.
Blæserne sidder også helt anderledes ’perfekt’ i skabet og Sufjans tendens til at bruge forstemte blæsere er ikke tilfældet her.

Der er fem numre på pladen, der egentlig når ret fint rundt i forskellige variationer.
Fin Som Sne åbner med dubbet vokal og et titlen meget passende refræn der roligt som sne sænker sig over lytteren. Men varmt.

Taledyst sidst på EPen har noget mere tempo og står med sit saxofon-drevne tema lidt uden for de øvrige numre. Men til trods for lidt højere bpm, så er det stadig styr på den meget ordnede og pæne lyd – pitch perfect kor i mellemspil og en velmenende tekst om, hvordan talen kan såre og glæde. Ja, det hele har lidt præg af højskole på en fin, men nok også ret beset lidt ’for’ pæn måde.

Det bestyrkes i øvrigt af afslutteren, der i tonalitet og fremførsel minder om noget sakralt og de himmelske lag understreges af titlen Grib en Sky.

Falkeblik går i høj grad Hymns from Nineveh i bedene ved sin let dansende, fortællen stil og titelnummeret, Nuancer i Det Blå, er en lille perle med akustisk guitar, klaver og afslutningvis en støvet trompetsolo.

Med sin dobbelvokal bliver det næsten Peter Broderick-agtigt… Dog, må man sige på samme måde som sammenligningen med Sufjan Stevens, blottet for den legende tilgang.

Hvad skal man så med en meget pæn, dygtigt lavet og fremført EP af en singer/songwriter?

Jeg tror, man kan have nogle absurd gode stemninger, når sommeren kommer og man der siddende i græsset kan have sin boombox til at spille noget behageligt, pænt musik som dette i stedet for at indgå i en lydkrig med naboen.

Måske med en perlende vin eller øl i glasset, skal der nok være gode stunder i dét setup.

Som boblerne er det dog ikke sikkert, holdbarheden er så lang. Men den stund? Perfekt!

Anmeldt af: Troels-Henrik Krag

Previous articleRF Flashback: Party Ohne Ende? Roskilde Festival 2008 – 2009
Next articleRF Flashback: De sidste her på Jorden, Roskilde Festival 2010-12

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.